VANDENYJE TIRPŪS VITAMINAI

VANDENYJE TIRPŪS VITAMINAI

Vitaminas B1 randamas daugelyje produktų, tačiau dažniausiai mažais kiekiais. Didžiausias jo šaltinis yra alaus mielės, tačiau taip pat yra mėsoje, žuvyse, grūduose ir duonoje, riešutuose, ankštiniuose augaluose, bulvėse. Šis vitaminas:

1. padeda išlaikyti įprastą širdies funkciją;

2. nervų sistemos veiklai svarbus;

3. svarbus neurologiniam vystymuisi.

4. svarbus psichologinėms funkcijoms.

Vitamino B trūkumas stebimas retai, tačiau žmonėms, kurie didžiąją kalorijų dalį gauna iš cukraus ir alkoholio, jis pasireiškia. Tuomet sutrinka angliavandenių virškinimas, sumažėja budrumas, sunku kvėpuoti.

Kobalamino šaltiniai - gyvūninės kilmės produktai, augaluose jo nėra. Vitaminas aptinkamas kepenyse, inkstuose, širdyje, mėsoje, žuvyje, piene, kiaušiniuose, jūržolėse, ir tam tikro tipo mielėse. Vitaminą B12,kartu su vitaminu K, sintetina storojoje žarnoje gyvenančios bakterijos.

Šis vitaminas svarbus, nes:

1. padeda konvertuoti maistą į gliukozę, kuri svarbi energijos gamyboje.

2. padeda išlaikyti sveikas nervų ląsteles.

3. gamina nukleorūgštis (DNR), organizmo genetinę medžiagą.

4. kartu su vitaminu B9 reguliuoja raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą.

5. kartu su vitaminais B6 ir B9 kontroliuoja aminorūgšties homociteino lygį kraujyje.

Vitaminas B2 (riboflavinas) - būtina sudedamoji visų gyvų ląstelių dalis. Tačiau labai mažai maisto produktų, kuriuose vitamino B2 būtų daug. Didžiausia jo koncentracija yra kepenyse ir mielėse, tačiau daugumos žmonių mityboje jie retai vartojami. Svarbu gauti pakankamai vitamino B2, nes:

1. padeda konvertuoti maistą į angliavandenius, būtinus energijos gamyboje.

2. neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie gali pažeisti ląsteles ir DNR. Šis procesas lėtina senėjimą ir padeda sumažinti tikimybę susirgti širdies ligomis ar vėžiu.

3. Vitaminus B6 ir B9 paverčia aktyviomis formomis.

Vitaminas B3 (niacinas) yra randamas daugelyje produktų - liesoje mėsoje, kepenyse, žuvies produktuose, paukštienoje, pupose, žirniuose, riešutuose. svarbus organizmui, nes:

1. padeda konvertuoti maistą į angliavandenius, būtinus energijos gamyboje.

2. plečia kraujagysles, mažina kraujospūdį.

3. mažina cholesterolio kiekį kraujyje.

4. Padeda kovoti su stresu.

Didžiausias vitamino B5 šaltinis yra mielės ir tokie organai kaip kepenys, širdis, inkstai, smegenys, nors jo yra ir kiaušiniuose, piene, ankštiniuose augaluose. Svarbu, kad organizmui netrūktų vitamino B5, nes:

 

1. padeda konvertuoti maistą į angliavandenius, būtinus energijos gamyboje.

2. svarbus angliavandenių, riebalų, baltymų apykaitai organizme (skaidymui).

3. formuoja raudonuosius kraujo kūnelius.

Puikus vitamino B6 (piroksidino) šaltinis yra vištiena, jautienos kepenys, kiauliena ar veršiena. Geri šaltiniai yra žuvis (lašiša, tunas, sardinės, otas, silkė), riešutai (graikiniai ir žemės riešutai), duona kukurūzai ir nesmulkinti grūdai. Vaisiuose ir daržovėse yra nedaug vitamino B6. Labai svarbu pakankamai suvartoti šio vitamino, nes:

1. padeda konvertuoti maistą į angliavandenius, būtinus energijos gamyboje.

2. dalyvauja baltymų ir aminorūgščių apykaitoje.

3. dalyvauja hormonų, raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje.

4. reguliuoja ląstelių dauginimąsi ir diferenciaciją.

5. stiprina imuninę sistemą.

Vitaminas C, dar kitaip vadinamas askorbo rūgštimi, yra vandenyje tirpus, tačiau organizme nesigamina, todėl turi būti jo gaunama pakankamai su maistu ar papildais. Plačiai randamas vaisiuose ir daržovėse. Pagrindinis jo vaidmuo - imuninės sistemos stiprinimas, norint apsisaugoti nuo peršalimo ligų. Kaip labai stiprus antioksidantas jis padeda neutralizuoti kenksmingus laisvuosius radikalus, teršalus ir toksinus.

Vitaminas C padeda gaminti organizmui kolageną - svarbus odai, kremzlėms, sausgyslėms, raiščiams, kraujagyslėms, kaulams, dantims. Dalyvauja dopamino, noradrenalino ir adrenalino sintezei nervinėje sistemoje arba adrenalinėse liaukose. 

Folio rūgštis arba vitaminas B9 - daugiausia randama kepenyse, žaliose lapinėse daržovėse, pupelėse, kviečių gemaluose, mielėse. Kiti šaltiniai - kiaušinio trynys, pienas ir pieno produktai, burokėliai, apelsinų sultys, pilno grūdo kvietinė duona. Reikia pakankamai vartoti folio rūgšties, nes:

1. svarbi baltymų apykaitai, nukleorūgščių sintezei.

2. svarbi augimo ir vystymosi procesuose.

3. dalyvauja ląstelių dalijimosi ir atsinaujinimo procesuose.

4. kartu su vitaminu B12 reikalinga raudonųjų kraujo kūnelių brendimui kaulų čiulpuose.

Sudomino mūsų produktai?
Užpildykite užklausą ir mūsų specialistai susisieks su Jumis

Aš ne robotas